KOSZAŁEK - gazetka szkolna

Aktualności 2017/2018


Aktualności 2017/2018 /Pokonać cukrzycę

 

        W dniu 21 października  2016 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty dotyczące cukrzycy typu 1 przeprowadzone na wniosek i za zgodą rodzica chorego na cukrzycę dziecka. Warsztaty odbyły się  w ramach Tygodnia „Żyjmy zdrowo”. Przeprowadziła je pielęgniarka pani Małgorzata Kowalska wraz z mamą chorego dziecka.Uczestnikami byli uczniowie klas I – III i ich wychowawcy.

Spotkanie odbyło się od hasłem: „Pokonać cukrzycę”. Jego celem było:

przybliżenie informacji na temat tej choroby, uświadomienie dzieciom, że cukrzyca nie jest chorobą zakaźną, pokazanie  konieczności obserwacji zachowania chorego i udzielania pomocy w ostrym stanie –choćby pilne powiadomienie osoby dorosłej, a także uświadomienie dzieciom, że tak naprawdę nie ma diety cukrzycowej, jest jedynie zdrowe odżywianie.

Na początku  pani pielęgniarka opowiedziała o pochodzeniu cukrzycy, jej objawach, sposobie odżywiania i leczenia. Uświadomiła uczniom, że każdy może zachorować na cukrzycę i jest to choroba nieuleczalna. Podała kilka przykładów znanych osób, które chorują na tę chorobę. Następnie mama chorego dziecka wraz ze swoim synem  zaprezentowali sposób mierzenia stężenia glukozy we krwi, odczytywania wskazań glukometru i podawania insuliny. Na koniec zostały zaprezentowane książeczki – bajeczki, które w bardzo ciekawy sposób pokazują bohaterów – zwierzątka chore na tę chorobę. Będą one czytane w klasach I – III przez wychowawców .

To była ciekawa lekcja, która uświadomiła wszystkim, że dieta jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym leczenie cukrzycy i wpływającym na nasze zdrowie.

Pamiętajmy!

Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych w połączeniu z aktywnością fizyczną jest ważnym elementem terapii nie tylko diabetyków. Powinno stać się powszechnym stylem życia dla wszystkich, a chorzy na cukrzycę są wzorem dla wszystkich kolegów i koleżanek.

                                                                                             Mirosława E. Kopacz.

« powrót do listy
  Galeria   Galeria   Galeria
  Galeria   Galeria   Galeria
  Galeria   Galeria   Galeria
  Galeria   Galeria   Galeria


Odwiedziny od 06.12.2007
004063


 
 
Grudzień 2018
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Zespół Szkół Samorzadowych w Bielinach :: © 2007 made by kOmpUterY Kielce & mAxDeSigN Kielce