Aktualności


Aktualności /Debata

        W dniu 06.06.2017r. biblioteka szkolna we wspołpracy z SU i p. J. Skrzyniarz zorganizowała Debatę Oksfordzką na temat: ,,Moda na czytanie, czy na Facebook?''Teza: ,,Książka i czytanie jest w obliczu zagrożenia.''
W debacie wzięli udział uczniowie klasy IIIe i IIId. Marszałkiem posiedzenia został M. Opala, a sekretarzem M. Sulej.

         Po stronie propozycji zasiedli: M. Kwiatek, A. Barańska, J. Lefek, N. Pawlik oraz G. Gawęcka, które broniły tezy. Dla poparcia tego użyto następujących argumentów:
- Powołując się na badania BN- tylko 37% Polaków czyta. To aż 12% mniej niż w 2012 roku. W latach 1994-2004 książki czytało blisko 3/5 populacji, a w 2008 już 2/5." 
- "Książki nie są dobrze zakorzenione w człowieku. Rodzice są zapracowani i przemęczeni. Dążąc do stabilizacji materialnej zapominają o wieczornym czytaniu dzieciom. Bajki zastępują telefonami komórkowymi."
- "Polacy nie mają czasu nawet dla siebie, bo ciągle pracują."
- "Przeszkodą do stania się czytelnikiem jest także brak potrzeby czytania, ludzie nie mają wyrobionego nawyku czytania. Nie są przekonani o wartościach, jakie niesie ze sobą książka."

           Natomiast po stornie opozycji opowiedzieli się: W. Góźdź, K. Bera, K. Ruchomski, K. Drogosz oraz K. Borycka, którzy nie zgodzili się z tezą. Obalali ją przykładowymi argumentami:
- "W dobie komputerów sztuka czytania nie zanikła, bo po prostu czytanie jest bardzo dobrą formą relaksu i rozwoju intelektu. Książki rozwijają i nigdy nie zanikną, gdyż uwielbiamy ten klimat, którego nie odda żadna ekranizacja."
- "Książki były są i będą najlepszym źródłem informacji, Internet często posiada błędne odpowiedzi."
- "Powstają książki w kilku częściach, które często mają zaskakujące zakończenie."
- "Chociaż współczesne społeczeństwo jest bardzo zapracowane i nie ma czasu na czytanie. To mimo wszystko wygospodaruje chwilę na przeczytanie dobrej książki."

           Przeprowadzona debata dała wiele do myślenia jej wszystkim uczestnikom. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań: Jak często czytamy książki? Czy wolimy spędzać czas na portalach społecznościowych zamiast zająć się studiowaniem dobrej lektury? Czy zadbamy o polskie czytelnictwo? Czy czytanie jest nam potrzebne?

Biblioteka szkolna poprzez różne pomysły i inicjatywy stara się upowszechniać czytelnictwo, a nasza debata jest jedną z metod skutecznej edukacji czytelniczej. Zaciekawieni uczniowie chętniej odwiedzają bibliotekę i sięgają po książkę – co być może zaprocentuje w ich przyszłości i dołączą do Klubu Ludzi Czytających!

  « powrót do listy
  Galeria   Galeria   Galeria
  Galeria   Galeria   Galeria
  Galeria   Galeria   Galeria
  Galeria

Odwiedziny od 06.12.2007
             005521


 
 


Październik 2017
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Zespół Szkół Samorzadowych w Bielinach :: © 2007 made by kOmpUterY Kielce & mAxDeSigN Kielce